Kariera Nikosia Dyzmy

Kariera Nikodema Dyzmy - plakat
 

Kariera Nikosia Dyzmy 2002
1 godz. 43 min.

Kariera Nikosia Dyzmy, czyli prosty film instruktażowy o tym, jak zostać premierem w kraju nad Wisłą.

premiera:   15 marca 2002 (Polska) 15 marca 2002 (świat)
produkcja:  Polska
gatunek:     Komedia

Kariera Nikosia Dyzmy – Zwiastun


Nikodem Dyzma jest pracownikiem małej firmy pogrzebowej. Jego największym marzeniem jest lodówka do chłodzenia wódki. Przypadkiem zdobywa zaproszenie na koktajl dyplomatów, który staje się punktem zwrotnym w jego życiu i początkiem błyskawicznej kariery biznesowo-politycznej.

Kariera Nikosia Dyzmy jest inspirowana książką Tadeusza Dołęgi-Mostowicza i serialem z 1980 roku pt. „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Komedia ta dla większości stanowi jedynie lekką rozrywkę. Warto jednak zwrócić uwagę na postać Dyzmy, człowieka który jest w stanie manipulować i łgać dla uzyskania korzyści materialnych czy społecznych. Twórcy filmu poza rozrywką chcieli zapewnić widzom także chwilę refleksji nad sobą (czy jest w Tobie coś z Dyzmy?), jak i życiem politycznym w naszym kraju, które zostało ukazane w rewelacyjny, choć gorzki sposób. Czy im się to udało? Myślę , że tak, choć na pewno nie na szeroką skalę, jednakże niektórych z pewnością ta komedia mile zaskoczy i zmusi do chwili przemyśleń…

Kariera Nikosia Dyzmy to jedna z lepszych polskich komedii tego wieku, dlatego, jeśli ktoś jeszcze jej nie oglądał powinien nadrobić swoje zaległości filmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *